Potřeba vitaminů a minerálních látek v psích krmivech

Vzhledem k tomu, že problematika potřeby a vzájemných interakcí jednotlivých minerálních látek a vitaminů je velmi široká a překračuje rozsah článku, budou zde uvedeny pouze základní informace.

Jako minerální látky se označují látky anorganického původu obsažené v krmivech. Představují většinu z obsahu popela, hodnoty stanovené spálením vzorku krmiva při vysoké teplotě. Samotný popel má ale velmi malý význam pro posouzení obsahu minerálních látek v krmivech, k tomu je potřeba znát skutečné množství jednotlivých prvků. 

Uvádí se, že savci potřebují celkem více než 18 minerálních látek, které jsou pro ně esenciálníDělí se na makroprvky, které jsou potřebné v množství jednotek, desetin až setin procent a mikroprvky, jejichž potřeba v krmivech se uvádí v mg/kg nebo ppm.

Psi, stejně jako jiná zvířata, potřebují přijímat celkem sedm makroprvků, vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, chlór a síru. Minimálně jedenáct mikroprvků, železo, zinek, měď, jód, selen, mangan, kobalt, molybden, fluór, bór a chróm. Z nich se obvykle uvádí v normách pouze prvních šest.

Většina mikroprvků je v nadbytku toxická, proto je nutné při jejich dávkování dodržovat stanovené horní hranice. 

Vitamíny jsou látky organického původu, které se podílejí na široké škále metabolických procesů v organizmu a plní funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Řadí se mezi esenciální živiny, protože až na výjimky nejsou syntetizovány vůbec nebo pouze v omezeném množství, a musí být přijímány z potravy. Potřeba vitamínů se pohybuje v nízkých hodnotách a bývá uváděna v mg/kg nebo v mezinárodních jednotkách (IU). Některé vitamíny jsou v nadbytku toxické, nejvyšší toxicitu vykazuje vitamín A a vitamín D.

Minimální a maximální potřeba základních makroprvků, mikroprvků a vitamínů u psů podle standardů AAFCO (2008) v sušině krmiva s obsahem ME3,5 kcal/kg sušiny.

Při výživě psů je třeba brát v úvahu jejich fyziologické potřeby a požadavky na zastoupení složek krmiva i jednotlivých živin. Vyvážená krmná dávka musí obsahovat základní živiny i potřebné esenciální látky v odpovídajícím množství a poměru a současně se musí skládat ze surovin, které jsou pro psa vhodné a dostatečně využitelné. I když je v současné době na trhu velké množství průmyslově vyráběných krmiv, ne všechna tyto požadavky plně respektují. 

V článku jsme se zaměřili na potřeby živin u psů z hlediska jejich historického vývoje, současných požadavků a doporučení udávaných odbornou literaturou.

Autor: MVDr. Jan Šterc, Ph.D.