boswellové kyseliny

Beta-boswellové kyseliny (BBA) jsou skupinou bioaktivních sloučenin získávaných z pryskyřice stromů rodu Boswellia, známých také jako kadidlovníky. Tyto stromy rostou převážně v Indii, Africe a na Středním východě. Beta-boswellové kyseliny jsou jedním z hlavních aktivních složek extraktu z boswellie, který je tradičně používán v ajurvédské medicíně pro své léčivé vlastnosti.

Chemické složení a struktura

Boswellové kyseliny jsou pentacyklické triterpenoidy, což jsou složeniny, které se skládají z pěti uhlíkových kruhů. Beta-boswellové kyseliny jsou konkrétně označovány jako acetyl-11-keto-β-boswellová kyselina (AKBA), která je považována za jednu z nejúčinnějších sloučenin této skupiny. Dalšími významnými boswellovými kyselinami jsou kyselina beta-boswellová, kyselina acetyl-beta-boswellová a další podobné deriváty.

Biologické účinky

Beta-boswellové kyseliny jsou známé svými silnými protizánětlivými vlastnostmi. Mechanismus jejich působení zahrnuje inhibici enzymu 5-lipoxygenázy (5-LOX), který je klíčový pro produkci leukotrienů, zánětlivých mediátorů. Inhibicí 5-LOX snižují boswellové kyseliny zánětlivou odpověď v těle. Také mohou potlačovat aktivitu elastáz, enzymů, které jsou zodpovědné za rozklad elastinu, čímž mohou přispět k ochraně tkání před poškozením zánětem.