Slovník pojmů, Strana 10

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Ž

PSSM

Polysaccharide storage myopathy (PSSM) geneticky podmíněné onemocnění svalových vláken, které způsobuje problémy s metabolismem sacharidů a ukládáním glykogenu v jejich svalových buňkách. Existují různé typy PSSM, včetně PSSM1 a PSSM2, které mají…

PSSM1

Polysacharidy střádající myopatie 1 (PSSM1)U tohoto typu 1 je příčinou onemocnění mutace v genu glykogensyntázy 1 (GYS1), vedoucí k nekontrolované syntéze glykogenu a poruše aerobního metabolismu glykogenu.

pufr

Pufry ovlivňují výkyvy pH při běžném metabolismu, udržují pH na určité hodnotě.

radikály

Volné radikály jsou atomy nebo molekuly, které mají nepárový elektron, což je činí velmi reaktivními. Tyto reaktivní částice mohou vznikat přirozeně v těle během metabolických procesů, ale také mohou být vyvolány vnějšími faktory. Volné radikály…

RAO

RAO - rekurentní obstrukce dýchacích cestNejčastější onemocnění dolních cest dýchacích, které je spojováno s alergickou reakcí na bakterie, pyly, plísně, roztoče. recidivní obstrukcí plic

regenerace

Regenerace je proces opravy poškozených tkání.

rehydratace

terapeutický postup, jehož úkolem je nahradit ztracené množství tělních tekutin a zajistit tak odpovídající cirkulační objem, při zachování fyziologické koncentrace iontů.

rekurentní

vracející se, opakující se stav, znovu vzplanutí. Návrat příznaků nemoci či zhoršení stavu.

respirační

Onemocnění dýchacího ústrojí ve kterém mohou být postiženy jak horní i dolní cesty dýchací. Z nejčastějších příznaků je kašel doprovázený rýmou, horečkou.

roborující

organismus posilující  

rostlinné extrakty

Rostlinné extrakty jsou koncentráty - výtažky z rostlin nebo jejích částídané rostliny u které je přesně definovaný obsah účinných látek i chemické složení.Název rostliny je doplněn o procentuální zastoupení účinné látky.

rozmarýnový extrakt Co²

Rozmarýnový extrakt CO₂ se využívá především díky svým silným antioxidačním a konzervačním vlastnostem. Tento extrakt je získáván z listů rozmarýnu (Rosmarinus officinalis) pomocí extrakce superkritickým oxidem uhličitým (CO₂), což je metoda, která…

saponiny

Saponiny jsou organické látky glykosidní povahy jejichž vlastností je snižovat povrchové napětí.

SCFA

SCFA (krátkořetězové mastné kyseliny) jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou důležité produkty fermentace vlákniny v trávicím traktu. Tyto kyseliny mají obvykle méně než šest uhlíkových atomů a zahrnují hlavně acetát, propionát a…

sedimentační test

Testování trusu vašeho koně na přítomnost písku je jednoduchým testem, který za určitých podmínek může poskytnout užitečné informace. Hromadění písku ve střevech vašeho koně je problémem výběhů chudých na pastvu, kde koně uždibují…

Sekrece

vylučování látek potřebnýh pro činnost jiných buněk v organismu.Nejedná se přímo o jejich odpadní produkt, protože slouží k různým funkcím. Výměšek je chemická látka vyměšovaná buňkami ze svého těla. Výměšky jsou dvojího druhu: exkrety a inkrety,…

sekret

přirozeně se vyskytující směs tekutiny a odumřelých buněk, která je průběžně vylučována

sekundární

sekundární - druhý v pořadí, druhotný, odvozený z jiného. Je komplikací jiného onemocnění nebo poranění. 

Serotonin

Serotonin, 5-hydroxytryptamin neboli 5-HT (zkratka pochází z anglického názvu 5-hydroxytryptamine) je jeden z neurotransmiterů. V lidském těle má nezastupitelnou úlohu: má vliv na aktuální náladu, podílí se na regulaci…

Silice

Silice jsou éterické neboli esenciální ve vodě nerozpustné oleje směsí terpenových nebo fenylpropanových metabolitů. Mají různé účinky, jako např. diuretické, expektorační, desinfekční antiseptické.Tvoří se vsiličných buňkách, kanálcích nebo…

silymarin

je aktivní složkou ostropestřce mariánského zahrnující komplexe dalších složek, především silybin A, silybin B, isosilybin A, isosilybin B a také další flavonolignanty jako silychristin, neosilyhermin, silyhermin a silydianin, který se vyskytuje v…

skvamózní

charakterizovaný přítomností šupin skvama

sliznice

Je výstelka tvořená vazivem a slizničním epitelem, která pokrývá vnitřní povrchy těla a orgánů.

sliznice žaludku

je sliznice vystýlající vnitřek žaludku - mucosa gastrica. Žaludeční sliznice produkuje kyselinu chlorovodíkovou, pepsinogen a různé hormony. Je zodpovědná za potažení vnitřní strany žaludku silnou vrstvou hlenu, který chrání stěnu žaludku před…

Slizy

Slizové látky jsou látky obsahující sacharidy, které když ve vodě nabobtnají, vytvoří vazkou tekutinu. Ukládají se ve velmi tenké vrstvě na sliznici a dokáží zmírnit podráždění či ochránit před dráždivými látkami.Slizy jsou tvořeny polysacharidy a…

Nahoru
292 položek celkem