Slovník pojmů, Strana 4

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Ž

EMS

equinní metabolický syndrom EMS - Equine metabolic syndromeje metabolická a endokrinní porucha, jejímž výsledkem je rezistence na inzulín se zvýšeným rizikem laminitidy

endokrinní

Endokrinní orgány, neboli žlázy s vnitřní sekrecí, produkují hormony, které rozesílají do celého těla pomocí krevního řečiště. Nevylučují tedy do vnějšího systému, ale pouze dovnitř. Endokrynní orgány: štítná žláza, příštítná tělíska, endokrinní část…

endoskopické vyšetření

vyšetření vnitřních orgánů pomocí zobrazovací metody bronchoskopie - dýchací aparát - cystoskopie - vyšetření močových cest a měchýře - gastroskopie, gastroduodenoskopie - vyšetření žaludku a dvanáctníku - kolonoskopie - tlusté střevo -Umožňuje…

endotoxémie

Vážná komplikace při onemocněních gastrointestinálního traktu charakterizované přítomností endotoxinů v krvi. Vstupuje do systémové cirkulace a spoští kaskádu patofyziologických prozánětlivých mediátorů.

Energetický metabolismus

Energetický metabolismus je proces výroby energie z živin, přičemž „jednotkou“ energie jsou molekuly ATP. Metabolismus zahrnuje řadu vzájemně propojených metabolických drah, které mohou fungovat v přítomnosti nebo nepřítomnosti kyslíku: při aerobním…

enzymy

Jsou nedílnou součástí organismu, které v těle rozkládají veškeré živiny -sacharidy, bílkoviny, tuky, a štěpí je na jednodušší látky, jako stavební materiál pro buňky.

EPA

Kyselina eikosapentaenová (EPA) je jednou z klíčových omega-3 mastných kyselin. Patří mezi esenciální mastné kyseliny, což znamená, že jsou pro organismus nezbytné a jejich příjem do organismu je zcela závislý na dietě. EPA…

Epitel

Epitelová tkáň neboli epitel, je tkáň tvořená buňkami, které na sebe těsně naléhají. Epiteliální buňky kryjí vnější nebo vnitřní povrchy organismu, mají žlázovou funkci.

epiteliálního uchycení

Schopnost epiteliálního uchycení se týká schopnosti mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a patogeny, přilnout k epiteliálním buňkám na povrchu různých tkání a orgánů. Epiteliální buňky jsou základními komponentami slizničních a povrchových vrstev…

eroze

malý ohraničený defekt, který je lokalizován na povrchu sliznice.

esenciální

nepostradatelné, tělo si je nedokáže vytvořit, jejich příjem musí být zajištěn v krmné dávce

Esenciální aminokyseliny

nepostradatelné, tělo si je nedokáže vytvořit, jejich příjem musí být zajištěn v krmné dávce: lyzin, methionin, leucin, izoleucin, valin, fenylalanin, histidin, tryptofan, argininVšechny esenciální aminokyseliny jsou nezbytné…

esenciální mastné kyseliny

nepostradatelné, tělo si je nedokáže vytvořit, musí je přijímat v potravě.  Esenciální mastné kyseliny: kyselina linolová a kyselina α-linolenová.

Eterické oleje

Éterické oleje (silice) jsou těkavé olejovité sloučeniny převážně s aromatickou vůní a nejrůznějšími účinky. Obvykle je získáváme destilací vodní párou.

eubióza

Eubióza je stav rovnováhy a zdraví střevní mikroflóry. V tomto stavu jsou prospěšné mikroorganismy ve střevech v rovnováze s potenciálně škodlivými mikroby, což přispívá k optimálnímu fungování trávicího traktu a celkovému zdraví organismu. Zdravá…

expektorační

Látky, které ředí hlen v dýchacích cestách a usnadňují jeho odkašlání.

Expirace

Expirace (vydechování) – Tento proces označuje fázi dýchacího cyklu, kdy vzduch opouští plíce. Během expirace: Svaly: Bránice se uvolňuje a zvedá, mezižeberní svaly se uvolňují, což způsobuje zmenšení objemu hrudníku a plic. Objem plic: Snížení…

ezofageální

jícnový, týkající se jícnu.

FEI

  Mezinárodní jezdecká federace

Fenylalanin

Fenylalanin je třetí nejhojnější aminokyselinou. Role fenylalaninu: přeměňuje se na neesenciální aminokyselinu tyrosin, která se používá k výrobě neurotransmiteru dopaminu. Dopamin je důležitý pro signalizaci odměn a potěšení v mozku, kontrolu…

fermentace

fermentace nebo kvašení  je proces přeměny organických látek nejčastěji sacharidů, při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší.

Fibróza

 je stav při kterém dochází ke zmnožení vaziva určitého typu pojivové tkáně, například v důsledku zranění nebo hojivého procesu po vzniklém zánětu.

Flavonoidy

Flavonoidy mají potenciálně různé zdravotní výhody, mezi které patří ochrana proti oxidativnímu stresu, podpora zdravého srdce a cév, snižování zánětu a posilování imunitního systému. Tyto účinky jsou závislé na množství a kombinaci flavonoidů v…

flavonolignany

Flavonolignany jsou skupina sloučenin, které zahrnují komplex látek zvaný silymarin, který se nachází a získává především z rostliny jménem ostropestřec mariánský (Silybum marianum).Hlavním účinkem pro který se využívá, je hepatoprotektivní…

Fosfáty

Nahoru
292 položek celkem