Slovník pojmů, Strana 5
A B C Č D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V Y Z Ž
Fenylalanin
Fenylalanin je třetí nejhojnější aminokyselinou. Role fenylalaninu: přeměňuje se na neesenciální aminokyselinu tyrosin, která se používá k výrobě neurotransmiteru dopaminu. Dopamin je důležitý pro signalizaci odměn a potěšení v mozku, kontrolu…
fermentace
fermentace nebo kvašení je proces přeměny organických látek nejčastěji sacharidů, při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší.
Fibróza
je stav při kterém dochází ke zmnožení vaziva určitého typu pojivové tkáně, například v důsledku zranění nebo hojivého procesu po vzniklém zánětu.
Flavonoidy
Flavonoidy mají potenciálně různé zdravotní výhody, mezi které patří ochrana proti oxidativnímu stresu, podpora zdravého srdce a cév, snižování zánětu a posilování imunitního systému. Tyto účinky jsou závislé na množství a kombinaci flavonoidů v…
flavonolignany
Flavonolignany jsou skupina sloučenin, které zahrnují komplex látek zvaný silymarin, který se nachází a získává především z rostliny jménem ostropestřec mariánský (Silybum marianum).Hlavním účinkem pro který se využívá, je hepatoprotektivní…
Fosfáty
fosfolipidy
Fosfolipidy patří mezi složené lipidy obsahující fosfor. Jsou hlavní částí všech buněčných membrán spolu s glykolipidy, cholesteroly a bílkovinami.
fytát
Kyselina fytová je považována za antinutriční látku, neboť snižuje využití fosforu, zinku, vápníku a mědi v trávicím traktu.
fytosteroly
Fytosteroly jsou skupinou rostlinných sterolů, které se nacházejí v rostlinných buňkách. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, a to díky blokování jeho přesunu z tenkého střeva do krve.
Fyziologické procesy
Fyziologické procesy jsou soubor biologických a chemických dějů, které probíhají v živých organismech, aby umožnily jejich normální fungování. Tyto procesy zahrnují například dýchání, trávení, oběh krve, vylučování, metabolismus a regulaci teploty.…
GALT
GALT (Gut-Associated Lymphoid Tissue) neboli střevní lymfatická tkáň je hlavní střevní součástí imunitního systému, která chrání před škodlivými mikroorganismy. Hlavní funkce GALT: Chrání před infekcemi – rozpoznává a likviduje škodlivé bakterie…
gastroduodenální
společná problematika některých chorob žaludu a dvanáctníku jako funkční jednotky se zejm. vředové gastro - duodenum
gastrointestinální
Oblast týkající se trávicí soustavy.
gastroskopie
endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku, přístrojem – gastroskopem
glandurální
glandulární – žlázový, žláznatý
glutamin
L-Glutamin je nejhojnější aminokyselinou užitečnou pro: zásobování a opravu svalové tkáně doplnění přirozených zásob L-glutaminu vyčerpaného během stresu, zranění, výcviku udržení těsných spojení ve střevní výstelce, zabránění úniku patogenů a…
Glutathion
Glutathion je antioxidant, který se vyskytuje přirozeně v buňkách těla a hraje klíčovou roli při detoxikaci a ochraně buněk před poškozením volnými radikály a oxidativním stresem. Je to trojmocná sloučenina tvořená aminokyselinami - cysteinem,…
Glutathionperoxidáza
Glutathionperoxidáza (GPx) je enzym, který hraje klíčovou roli v antioxidantní obraně buněk. Jeho hlavní funkcí je ochrana buněk před oxidačním poškozením tím, že katalyzuje redukci peroxidů, jako je peroxid vodíku, za použití glutathionu. Hlavní…
glykemický index
Glykemický index je veličina, která udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny.
glykogen
Glykogen je energetickou složkou organismu v době mezi příjmem potravy. Je zásobní polysacharid, který je v těle uložen zejména v játrech a ve svalech. Při nedostatku energie je glykogen odbouráván na glukózu.
Glykosaminoglykany
Glykosaminoglykany (GAG) jsou dlouhé, nelineární polysacharidy složené z opakujících se disacharidových jednotek, které obsahují aminocukr (glukosamin nebo galaktosamin) a uronovou kyselinu (glukuronovou nebo iduronovou). Tyto biomolekuly jsou…
Gramnegativní patogeny
Gramnegativní patogeny jsou bakterie, které se vyznačují specifickou buněčnou stěnou, která se při Gramově barvení nezbarvuje do fialova, ale červeně nebo růžově. Tento rozdíl v barvení je způsoben odlišnou strukturou buněčné stěny gramnegativních…
Hemoglobin
Hemoglobin je protein nacházející se v červených krvinkách, který je zodpovědný za transport kyslíku z plic do tělesných tkání a oxidu uhličitého zpět do plic k vyloučení. Hemoglobin je složen ze čtyř podjednotek, každá obsahující hem, což je železo…
hepatoprotektiva
Hepatoprotektiva jsou látky s regeneračním a protektivním účinkem na jaterní buňky.
hepatoprotektivní
látky s regeneračním a protektivním účinkem na jaterní buňky.