Slovník pojmů, Strana 8
A B C Č D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V Y Z Ž
L-karnitin
L-karnitin je přirozeně se vyskytující aminokyselina, která hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu, zejména v transportu mastných kyselin do mitochondrií buněk, kde jsou tyto kyseliny oxidovány a přeměňovány na energii. Hlavní funkce…
Laminitida
závažné velmi bolestivé onemocnění kopyt koní, které postihuje laminy, tedy tkáň spojující kopytní kost s kopytní stěnou.
Látková výměna
Biologický proces, při které dochází v organismu k přeměně látek na živiny a odpadní látky.
Lecitin
sloučenina rostlinného původu. Obsahují fosfolipidy, včetně fosfatidylcholinu a fosfatidylserinu. Tyto důležité sloučeniny obsahující mastné kyseliny, tvoří složku vnějších, buněčných membrán.
Leucin
Leucin je spolu s isoleucinem a valinem jednou ze tří aminokyselin s rozvětveným řetězcem (BCAA) nejhojnějšími aminokyselinami ve svalech koně. Role leucinu: vysoký obsah v kosterním svalstvu, kde je využíván k výrobě nových bílkovin nebo…
Lipoxygenáza
enzym, který katalyzuje přeměnu kyseliny arachidonové na eikosanoidy na leukotrieny, které mají význam pro průběh zánětlivé reakce v organismu.
lymfangitida
zánět lymfatických cév - do lymfatického systému infekční agens nebo škodlivé látky a způsobují tam zánět. Rozdělujeme na akutní a chronickou.
Lymfatický systém
je filtrační systémová síť lymfatických cév, kapilár, uzlin, která má na starost imunitní systém, obranné mechanismy, transport živin, absorpci přebytečných tekutin, tuků aj. a jejich navrácení zpět do krevního oběhu.
Lymfedém
je otok způsobený nerovnováhou mezi transportní kapacitou lymfatického systému a objemem vzniklé lymfy, obecně není bolestivý ani horký na dotek.
Lymfocyty
Lymfocyty jsou klíčovými složkami imunitního systému, které hrají zásadní roli v obranné odpovědi těla proti infekcím, rakovinným buňkám a dalším patogenům. Jsou jedním z hlavních typů bílých krvinek a pocházejí z kostní dřeně. Existují tři hlavní…
lymfologie
Lymfologie je obor, zabývající se lymfatickým (mízním) systémem těla.
Lysin
Lysin - limitující esenciální aminokyselina ve stravě koní. Nejčastěji deficitní až do té míry, že u koní omezuje syntézu dalších bílkovin. Role lysinu: Podpora imunitního systému v boji proti virovým a bakteriálním infekcím. Je limitující…
Makrofágy
Makrofágy jsou velké, specializované buňky imunitního systému, které hrají klíčovou roli v obranné reakci těla. Jsou to vysoce flexibilní buňky, které mohou vykonávat různé funkce v závislosti na typu imunitní odpovědi a stavu tkáně.
makroprvky
Minerální látky tedy anorganické prvky jsou nezbytné pro tvorbu podpůrných tkání, syntézu enzymů a činnost nervové soustavy.Vyskytující se v živých organismech ve větším množství. Dodávají se ke krmivu v podobě minerálních směsí.
Mannan-oligosacharidy (MOS)
Mannan-oligosacharidy (MOS) jsou prebiotika, což jsou nedigestiční složky stravy, které pozitivně ovlivňují hostitelský organismus tím, že selektivně stimulují růst a aktivitu prospěšných bakterií v trávicím traktu. MOS jsou specificky odvozeny z…
metabolické onemocnění
Equinní metabolický syndrom (EMS) je porucha spojená s neschopností regulovat hladinu inzulínu v krvi (dysregulace inzulínu).Postižení koně běžně vykazují zvýšené regionální ukládání tuku a sníženou schopnost zhubnout.Inzulínová rezistence…
metabolit
Metabolit je jakákoliv sloučenina, která vzniká během některého metabolického procesu. Metabolity mohou být dále přeměňovány na jednodušší nebo složitější sloučeniny, využity k získání energie, nebo vyloučeny jakožto odpadní látky ven z těla.
Metabolizovat
proces látkové přeměny při němž dochází v živém organizmu k přeměně látek a energií.
Methionin
Methionin je třetí limitující aminokyselinou obsahující síru. Tělo ji využívá k výrobě dalších sloučenin, které mají v těle důležité biologické funkce, jednou z nich je přeměna na neesenciální aminokyselinu cystein. Role methioninu: Síra v…
mikrobiom
Střevní mikrobiom, také známý jako střevní mikroflóra nebo střevní mikrobiota, je komplexní ekosystém mikroorganismů, které obývají trávicí trakt. Tento mikrobiom zahrnuje především bakterie, ale také viry, houby a archaea. Ve střevech se nachází…
mikroprvky
Chemické prvky vyskytující se v živých organismech jen ve stopových množstvích. Jejich nedostatek se může projevit zhoršením zdravotního stavu.
mineralizace
proces ukládání minerálních látek v tvrdých tkáních těla – kosti a zubu.
močopudný
Prostředek navozující zvýšenou diurézu (vylučování) vody a elektrolytů močí.
močové kameny
Kameny nebo konkrementy jsou tvrdé útvary usazující se v močovém měchýři. Vznikají z minerálů rozpouštějících se v moči.Dělíme na oxalátové (šťavelanové), kalciumfosfátové a kameny z kyseliny močové.
močovina
Urea čili močovina je kvantitativně nejvýznamnějším degradačním produktem metabolismu bílkovin a aminokyselin, vzniká v cyklu močoviny v játrech. Vylučuje se ledvinami, v malé míře potem, část difunduje do střev. Hodnoty v…